"Dušičkové" odpustky
Pridal admin_new Dátum October 27 2020 19:36:27
Apoštolská penitenciária s osobitným poverením od pápeža Františka určila za akých podmienok je možné získať odpustky pre duše zomrelých veriacich v čase pandemických obmedzení.

1. Úplné odpustky pre tých, ktorí navštívia cintorín a pomodlia sa za zosnulých, hoci len v duchu, ktoré norma stanovuje len pre dni od 1. do 8. novembra, môžu byť presunuté na ďalšie dni, až do konca tohto mesiaca. Tieto dni, ľubovoľne zvolené jednotlivými veriacimi, nemusia nasledovať za sebou.

2. Úplné odpustky z 2. novembra, stanovené pri príležitosti Spomienky na všetkých verných zosnulých, ktoré môžu získať tí, čo nábožne navštívia chrám alebo kaplnku a pomodlia sa Otče náš a Verím v Boha, môžu byť presunuté nielen na predošlú alebo nasledujúcu nedeľu alebo na sviatok Všetkých svätých, ale aj na iný deň v mesiaci november, podľa slobodného rozhodnutia jednotlivých veriacich.

3. Starí, chorí a všetci, ktorí z vážnych dôvodov nemôžu vychádzať z domu, napríklad z dôvodu obmedzení nariadených kompetentnou autoritou v čase pandémie, aby sa zabránilo tomu, že mnohí veriaci sa zhromaždia na posvätných miestach, môžu získať úplné odpustky za týchto podmienok:
a. duchovné spojenie so všetkými ostatnými veriacimi,
b. zrieknutie sa akéhokoľvek hriechu s úmyslom splniť ako náhle to bude možné tri ďalšie zvyčajné podmienky (sviatostná spoveď, sväté prijímanie a modlitba na úmysel Svätého Otca),
c. pomodliť sa pred obrazom Pána Ježiša a Preblahoslavenej Panny Mária zbožne modlitby za zosnulých – môžu to byť ranné chvály alebo vešpery z Liturgie hodín za zosnulých, svätý ruženec, Korunka Božieho milosrdenstva alebo iné modlitby za zosnulých, ktoré sa veriaci radi modlia, zahĺbenie sa do meditačného čítania jedného z evanjeliových úryvkov ponúkaných v liturgii za zosnulých, alebo vykonanie skutku milosrdenstva, obetujúc Bohu bolesti a útrapy vlastného života.